Najlepšie tipy na výlety z Bratislavy všetkými smermi
Bratislava a jej okolie je obdarená rozmanitými prírodnými, kultúrnymi a historickými pamiatkami, turistickými zaujímavosťami, možnosťami prechádzok v lesoch či cyklotúr po dunajských nížinách. Pre každého sa nájde správne miesto a aktivita. Či vás bavia hrady, zámky, rozhľadne, kopce, jazerá, biofarmy, malokarpatská príroda s lesmi aj vinicami, alebo miesta s prímorskou atmosférou v okolí vodného diela Gabčíkovo. Alebo hľadáte relax na termálnych kúpaliskách či v športových areáloch. Vašu pohodu doplnia regionálne kulinárske zážitky. A to všetko do hodiny jazdy autom.
Smer Záhorie – Stupava, Lozorno, Malacky
Stupava (18 km z Bratislavy)
Stupavský kaštieľ a park
V historickom centre obce sa nachádza barokový kaštieľ. Pôvodne vodný hrad bol v 13. stor. strediskom pajštúnskeho panstva. Patril medzi kráľovské hrady a spája sa najmä s rodom Pállfyovcov a Károlyovcov. Dnes v ňom sídli zariadenie sociálnych služieb a verejnosti nie je prístupný.
Priľahlý park je národnou kultúrnou pamiatkou. Pochádza z 18. storočia a bol vybudovaný v štýle anglických záhrad. Rastú v ňom majestátne platany a rôzne vzácne dreviny, nájdete v ňom jazierko aj rybník, pagaštanovú alej, zrekonštruovaný mlyn, či detské ihrisko.
Salaš Biofarma Príroda
Neďaleko Stupavy v borovicovom lese je ideálne miesto na oddych a výlet pre rodiny s deťmi. Nájdete tu rozličné domáce zvieratá, hladkaciu ZOO, ihrisko pre deti, ohniská na opekačku, pekáreň a na slovenských špecialitách si môžete pochutnať v miestnej kolibe.
Hrad Pajštún
Zrúcaniny hradu Pajštún sa rozkladajú na vápencovom brale nad obcou Borinka (23 km z Bratislavy). Patril do sústavy hradov, ktoré boli v Malých Karpatoch vybudované v 13. storočí na ochranu severozápadných hraníc Uhorska. V polovici 18. storočia hrad vyhorel a v roku 1810 ho napokon zničili napoleonské vojská. Pajštún je populárnym výletným miestom, ktoré je obľúbené aj medzi bratislavskými lezcami. Nájdete tu viac ako 100 lezeckých ciest rôznej obtiažnosti.
Lozorno (26 km z Bratislavy)
Abeland – Gazdovská dedinka Lozorno
V prostredí karpatských lesov založila rodina Abelovcov gazdovskú dedinku Abeland. Miesto nielen pre rodiny s deťmi, kde sa stretnete s čistou prírodou, zvieratkami, pestovaním rastlín, tradičnými remeslami, ekologickou architektúrou, aj so sympatickou čajovňou. V sobotu organizujú rôzne tematické programy.
Malacky (38 km z Bratislavy)
Pálffyovský kaštieľ
Pôvodne barokový kaštieľ postavený začiatkom 17. storočia. Jeho založenie je spojené s uhorským rodom Pálffyovcov, ktorý sídlil v Malackách viac ako 300 rokov. Kaštieľ má bohatú históriu. Počas svojej existencie bol panským sídlom šľachtického rodu, františkánskym internátom, vojenskými kasárňami i nemocnicou. Kaštieľ je čiastočne zrekonštruovaný a otvorený pre verejnosť.
V priľahlom zámockom parku sa konajú kultúrne a spoločenské akcie.
Ranč u Indiánky v Malackách
Pre každého, kto si chce zajazdiť na koni, či sa to naučiť. Alebo iba stráviť relaxačné chvíle v prírode so zvieratkami na miestnej farme.
Smer Svätý Jur, Modra, Pezinok, Budmerice
Malokarpatská vínna cesta
Malokarpatský vinohradnícky región, medzi Bratislavou a susedným krajským mestom Trnavou, je rozlohou a významom najväčší na Slovensku. Pre milovníkov kvalitného vína, gastronómie, prírody a kultúry je povinnou jazdou Malokarpatská vínna cesta, trasa vedúca po slnečných svahoch Malých Karpát s úrodnými vinohradmi. S príjemným posedením v typických malokarpatských vinárňach a viechach rozsiatych vo vinohradníckych mestách a obciach. Po celý rok ponúka Malokarpaská vínna cesta podujatia pre milovníkov vína.
Svätý Jur (16 km z Bratislavy)
Starobylé vinohradnícke mestečko s typickými terasovitými vinohradmi, obklopené prírodou Malých Karpát, rozhodne stojí za návštevu. V jeho blízkosti sa nachádza Šúr, jedinečná prírodná rezervácia s lesom a mnohými chránenými rastlinnými a živočíšnymi druhmi.
Na zalesnenom návrší nad mestom sa týči zrúcanina gotického hradu Biely Kameň. Postavili ho pravdepodobne v 13. storočí na mieste staršieho veľkomoravského hradiska. Do začiatku 17. storočia bol sídlom svätojurského panstva. Po nájazdoch tureckých vojsk v r. 1663 bol zničený a zachovali sa iba ruiny.
Rozhľadňa Svätý Jur
Tip pre tých, ktorí sa radi pokochajú pôsobivými výhľadmi pri minimálnej fyzickej námahe. Priamo nad Svätým Jurom sa nachádza aj mini rozhľadňa (meria iba 4 m), ku ktorej sa môžete vyviezť priamo autom. Ak si však chcete vychutnať atmosféru vinohradníckeho prostredia, môžete si dopriať aj krátku vychádzku z dediny naprieč vinohradmi
Pezinok (23 km z Bratislavy)
Jednou z najkrajších historických pamiatok mesta je Pezinský zámok, ktorého najstaršia časť pochádza zo začiatku 14. storočia. Pôvodne išlo o vodný hrad. Rod Pálffyovcov prestaval hrad do zámockej podoby a posledný z rodu Ján Pálfy zanechal v zámku jedinečné zbierky.
V 19. storočí bol v okolí zámku vysadený anglický park s jazerom a so vzácnymi drevinami.
Zámok je prístupný verejnosti a návštevníci tu môžu využiť aj hotelové a reštauračné služby.
V okolí je Pezinka množstvo cyklotrás vedúcich po Malých Karpatoch, príjemných cestičiek po vinohradoch a za návštevu stojí aj jazdecko – rekreačný areál Rozálka alebo Kučišdorfská dolina a priehrada.
Schaubmarov mlyn v Pezinku
Je jediným pôvodným zachovaným mlynom na Slovensku a jedným z najväčších potočných mlynov v Európe. Vidiecku usadlosť s mlynom, poháňaným vodou z potoka Cajloch, dali v r. 1767 postaviť pezinskí Pálffyovci. V r. 1857 sa stal majetkom rodiny Schaubmarovcov pôvodom z Bavorska. Dnes je objekt historickou a technickou pamiatkou v správe Slovenskej národnej galérie a postupne bol premenený na zážitkový, vzdelávací a spoločenský areál. Popri výstavách súčasného umenia sa tu konajú kultúrne podujatia, výtvarné dielne, komentované prehliadky, degustácie a mnohé iné aktivity.
Modra (29 km z Bratislavy)
Starobylé mesto je známe vinohradníctvom, baníctvom, či keramikou – pôsobilo tu viacero vynikajúcich majstrov keramiky a modranská keramika získala aj medzinárodné ocenenia. Pre milovníkov histórie je Modra aj mestom Štúrovcov. Ako evanjelický kňaz a riaditeľ gymnázia tu pôsobil Karol Štúr a po jeho predčasnej smrti aj jeho brat Ľudovít. V Modre v r. 1856 aj zomrel na následky zranenia a je pochovaný na miestnom cintoríne. V múzeu Ľudovíta Štúra nájdete aj expozíciu slovenskej keramickej plastiky.
V okolí Modry sú vyhľadávané rekreačné oblasti – Modra – Harmónia a stredisko Piesky a Zochova chata s rozsiahlymi listnatými a ihličnatými lesmi, množstvom vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov spolu s turistickými trasami v malebných malokarpatských vrchoch. Rodiny s deťmi potešia možnosti odpočinku, ktoré ponúka farma Pod Gaštankou.
Zochova chata
Z turistickej chaty z roku 1933 po prestavbách vznikol hotel vysokého štandardu vyhľadávaný ako miesto relaxu v srdci prírody. V okolí je možné preskúmať nenáročné turistické trasy v malokarpatských vrchoch, či otestovať si kondíciu na cyklotrasách. V zime Zochova Chata a neďaleká Pezinská Baba ponúkajú aj možnosti pre lyžiarov.
Elesko Wine Park a Zoya Museum
V jednom z najmodernejších wine parkov v strednej Európe kombinuje spoločnosť Elesko tradičné postupy výroby s najmodernejšími technológiami. V malebnom okolí uprostred viníc poskytuje zážitok pre milovníkov vína, gastronómie, modernej architektúry aj moderného umenia vo vlastnej galérii.
Hrad Červený Kameň (38 km z Bratislavy)
Pri obci Častá sa nachádza jeden z najimpozantnejších slovenských hradov. Jeho história siaha do 1. polovice 13. storočia. Bol kráľovským majetkom, neskôr sa ako vlastníci vystriedali viaceré známe šľachtické rody, napr. Thurzovcov, Fuggerovcov, Pálffyovcov.
Na hrade sídlia stále expozície historického nábytku a dobového bývania šľachty, historických zbraní. Verejnosti je prístupná aj hradná obrazáreň a podzemné pivnice. Historickú atmosféru dotvárajú aj šermiarske a sokoliarske predstavenia.
Priestory a okolie hradu Červený Kameň využili aj filmári, nakrúcali sa tu napr. Soľ nad zlato, Princezná Fantaghiro, Adrenalín: Predbehni smrť či Kull dobyvateľ.
Kaštieľ v Budmericiach (47 km z Bratislavy)
Bol postavený grófom Jánom Pálffym v r. 1889 ako poľovnícky kaštieľ. Táto dominanta Budmeríc vznikla v kombinácii viacerých slohov podľa vzoru francúzskych zámkov na Loire. Vo svojej najnovšej histórii slúžil do r. 2011 ako Dom slovenských spisovateľov na tvorivú činnosť umelcov. Kaštieľ je obklopený krásnym anglickým parkom s prírodno-krajinárskym významom. Verejnosti je prístupný počas víkendov.
Smer Malinovo, Bernolákovo, Senec
Malinovo (15 km z Bratislavy)
V centre obce sa nachádza novorenesančný kaštieľ vybudovaný v 17. storočí na základoch stredovekého hradu. Obklopuje ho anglický park s viac ako 200 druhmi domácich a cudzokrajných drevín. Priestory kaštieľa využívala stredná záhradnícka škola, od r. 2010 je opustený a chátra. Jeho priestory sú preto uzavreté, park je však verejnosti voľne prístupný.
Pri obci Malinovo je možnosť prejsť sa po náučnom chodníku „Na dobrej stope“. Na jeho konci nájdete netradičnú rozhľadňu Hniezdo. Je umiestnená v stromoch a môžete z nej pozorovať Malý Dunaj a okolitý les. Nielen deti sa potešia z neďalekej Zelenej oázy s Bobrím hradom.
Kaštieľ Veľký Biel (18 km od Bratislavy)
Najväčší barokový kaštieľ na Slovensku grófa Žigmunda Csákyho sa začal stavať v r. 1719. Stavba bola orientovaná na kalendárnu symboliku – kaštieľ mal 365 okien, ako dní v roku, miestností 52 podľa počtu týždňov rok a vstupných brán 7 ako dní v týždni. Počas novodobej histórie mal viacerých vlastníkov. Od roku 2006 nádherná historická budova chátra a hľadá sa jej využitie.
Kaštieľ nie je bežne verejnosti prístupný. Príležitosťou na jeho návštevu sú koncerty, podujatia a výstavy.
Bernolákovo (20 km z Bratislavy)
Na okraji obce nad riekou Čierna voda sa nachádzajú zrúcaniny hradu Čeklís (je to zároveň historický názov Bernolákova). Hrad bol postavený zrejme v 13. storočí a strážil cestu smerujúcu na východ z Bratislavy. Z miesta je dobrý výhľad na Podunajskú nížinu a Bratislavu. Zaujímavosťou Čeklísa je tajná podzemná chodba, ktorá v minulosti viedla až na hrad Biely kameň.
Tomášov (22 km od Bratislavy)
Kaštieľ v Tomášove bol postavený v 18. stor. ako vidiecke šľachtické sídlo, dnes je využívaný ako hotelové zariadenie vysokého štandardu. Z priľahlého lužného lesa vznikol rozsiahly park, s romantickými zákutiami a vzácnymi drevinami. Ide o najstarší anglický park na Slovensku.
Senec (30 km z Bratislavy)
Mesto poskytuje bohaté kultúrne a rekreačné možnosti. Najväčším letným lákadlom sú Slnečné jazerá s bohatými možnosťami vodného vyžitia. V zime je milovníkom vodných radovánok k dispozícii aquapark.
V blízkosti Senca sa nachádza viacero zaujímavostí, rekreačných možností či jazdeckých areálov. V obci Kostolná pri Dunaji je možné navštíviť Oázu sibírskeho tigra. Jej hlavným cieľom je zachrániť populáciu tigra ussurijského pred vyhubením. Oáza je obklopená lesom, zvieratá majú výbeh, ktorý sa čo najviac približuje prirodzenému prostrediu. Návštevy sú možné počas víkendov, sviatkov a prázdnin. V Kráľovej pri Senci sídli múzeum včelárstva.
Vodný mlyn Jelka (48 km z Bratislavy)
Na brehu Malého Dunaja v malebnom prírodnom prostredí sa nachádza vodný mlyn, pôvodné lodný mlyn prestavaný na kolový v roku 1905. V jeho blízkosti vznikol skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Je tu nádherné okolie, možnosti na opekanie aj splavovanie.
Oplatí sa ochutnať aj miestnu kuchyňu, špecializujú sa tu prirodzene najmä na pečené ryby.
Smer Čunovo, Šamorín, Dunajská Streda
Dunajská hrádza
Je miestom športu a rekreácie na viac ako 100 kilometroch ciest. Okrem kaviarní a tradičných bufetov sa tu ponúka možnosť wakeboardingu alebo kitesurfingu. Využiť je možné aj výlety na lodi, či cyklokompu.
Rusovce (12 km z Bratislavy)
Kaštieľ
Kaštieľ v Rusovciach bol vybudovaný v 17. storočí prestavbou pôvodného hradu. Dnešnú podobu však získal až v polovici 19. storočia, kedy ho gróf Emanuel Zichy Ferraris prestaval po vzore anglických tudorovských panstiev. V súčasnosti nie je prístupný verejnosti.
Kaštieľ je obklopený rozľahlým anglickým parkom, ktorý plynulo prechádza do chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Pri prechádzke môžete objaviť krásnu platanovú alej, minaret (teda vodárenskú vežu, ktorá slúžila ako zásobník vody), či renesančný kostolík Sv. Víta.
Múzeum Antická Gerulata
V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb rímskeho vojenského tábora Gerulata z 2. až 4. storočia, ktorý bol súčasťou rímskeho hraničného opevnenia Limes Romanus na severe ríše. Súčasťou expozície sú kamenosochárske pamiatky, kamenné náhrobky a ďalšie archeologické nálezy.
Čunovo (17 km z Bratislavy)
V areáli vodných športov Divoká Voda môžete vyskúšať až 15 rôznych športov a aktivít na jednom mieste. Pre všetkých, ktorí túžia po adrenalíne, zábave a príjemnej letnej atmosfére na vode, či na suchu.
Aktívny oddych poskytuje aj Action park, zábavný areál s netradičnými outdoorovými atrakciami a športovými ihriskami. Ponúka množstvo aktivít pre detí aj dospelých. Najväčšou atrakciou je lanové centrum. Môžete si vyskúšať aj paintball, jazdy na štvorkolkách, streľbu z kuše či zorbing.
Danubiana Art Museum
Galéria je umiestnená priamo na brehu Dunaja v pôsobivej budove, ktorá má pripomínať tvar rímskej galéry uviaznutej na riečnej plytčine. Popri stálej zbierke súčasného umenia návštevníkom ponúka výstavy medzinárodných umelcov. V okolí budovy je park, v ktorom nájdete rad sochárskych diel.
Šamorín (23 km z Bratislavy)
Poteší záujemcov o históriu aj aktívny oddych. Najvýznamnejšími pamiatkami Šamorína sú reformovaný kostol z 13. stor., barokový kláštor, renesančné meštianske domy. Synagóga z r. 1912 dnes slúži ako výstavná sieň a príležitostná koncertná sála.
V časti Čilistov na brehu vodného diela Gabčíkovo zažijete prímorskú atmosféru. Môžete sa poprechádzať po cestičkách pri vode, bicyklovať, korčuľovať, či si oddýchnuť na pláži.
Športový a voľnočasový rezort x-bionic sphere je miestom aktívneho odpočinku. Ponúka podmienky pre profesionálnych športovcov, nadšencov športu, wellness aj kvalitnej gastronómie, či pre rodiny s deťmi. Návštevníkom sú dostupné bazény, športoviská, atletické dráhy, moderné olympijské jazdecké zázemie ako aj hotel a kongresové centrum.
Dunajská Streda (47 km z Bratislavy)
Je významným centrom Žitného ostrova. V historickej budove Žltého kaštieľa z 18. stor. sídli Žitnoostrovské múzeum zamerané na archeologické, historické a prírodopisné artefakty z regiónu.
Turisticky najlákavejšou atrakciou v Dunajskej Strede je termálne kúpalisko. V Thermalparku Dunajská Streda sú pre návštevníkov k dispozícii interiérové aj exteriérové bazény s mineralizovanou liečivou a termálnou vodou a množstvo vodných atrakcií vrátane masáží a saunového sveta. Súčasťou areálu je aj kemping a hotel.